Informację praktyczne dotyczące bagażu w transporcie lotniczym

WIZZAIR
Każdy pasażer może przewieźć:
Jedną sztukę bagażu podręcznego oraz do 6 sztuk bagażu rejestrowanego, przy czym waga pojedynczej sztuki nie może przekraczać 32 kg.
BAGAŻ PODRĘCZNY
Wizz Air oferuje możliwość przewozu bagażu podręcznego w dwóch opcjach, ale ściśle przestrzega zasady ?jeden bagaż podręczny na pasażera?.

  • 1.Mały bagaż podręczny: Bagaż podręczny o wymiarach nieprzekraczających 42x32x25 cm może zostać wniesiony na pokład samolotu bezpłatnie. Bagaż ten musi się mieścić pod siedzeniem przed pasażerem.
  • 2.Duży bagaż podręczny: Jeśli wymiary bagażu podręcznego są większe niż wymiary małego bagażu podręcznego, ale nie przekraczają 56 x 45 x 25 cm, można zabrać go na pokład za określoną opłatą. Bagaż musi zmieścić się w schowku nad siedzeniami. Pasażer musi być w stanie umieścić go tam samodzielnie.

W przypadku zakupu przez stronę internetową, wysokość opłaty obliczana jest w oparciu o planowaną długość lotu i datę.

RYANAIR
BAGAŻ PODRĘCZNY
Jeden bagaż podręczny na pasażera* o wadze do 10kg i maksymalnych wymiarach 55cm x 40cm x 20cm oraz dodatkowa mała torebka 35 x 20 x20cm.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsca bagaże (55 x 40 x20cm) mogą być przewożone w kabinie samolotu, pozostałe będą umieszczone w luku bagażowym bezpłatnie.
Dodatkowy/zbyt duży bagaż podręczny nie będzie akceptowany przy wejściu do samolotu z wyjątkiem sytuacji gdzie możliwe będzie umieszczenie takiego bagażu w luku bagażowym za dodatkową opłatą ?60/?60 (z zastrzeżeniem podatku VAT na trasach krajowych). Jeśli nie jesteś pewien czy Twój bagaż będzie zaakceptowany, sprawdź to przy odprawie bagażowej przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.
BAGAŻ REJESTROWANY
Każdy pasażer można rezerwować dwie sztuki bagażu pod warunkiem uiszczenia odpowiednich opłat za bagaż rejestrowany. Możliwe jest wybranie odpowiedniej wagi bagażu nadawanego 15 kg lub 20 kg w czasie dokonywania rezerwacji. Po dokonaniu rezerwacji możliwe będzie dodanie sztuki bagażu rejestrowanego na stronie internetowej wybierając opcję ?Zarządzaj Rezerwacją? do 4 godzin przed planowaną godziną odlotu. Opłaty za odprawiany bagaż pobierane są za osobę/za jeden lot w jedną stronę i są niższe, jeśli dokonane były podczas dokonywania rezerwacji online. Wyższe opłaty za bagaż nadawany będą obwiązywać, jeśli ten, wykupywany jest na lotnisku lub za pośrednictwem telefonicznego centrum obsługi firmy Ryanair, w szczycie sezonu i na wybranych kierunkach. Opłaty mogą się różnić w dowolnych okresach, aczkolwiek opłata jaka będzie obowiązywać to ta, która była w mocy w dniu dokonywania rezerwacji.
Każdy pasażer przekraczający dopuszczalny limit bagażu rejestrowanego na torbę zostanie obciążony opłatą według stawki obowiązującej w dniu podróży. Opłata za nadbagaż wynosi obecnie 20 ?/20 ? za kilogram (lub kwota równoważna w walucie lokalnej).

AIR BERLIN
BAGAŻ PODRĘCZNY
Sztuka bagażu podręcznego może ważyć maksymalnie 8 kg (z laptopem 10 kg), a jej wymiary nie mogą przekraczać 55 cm x 40 cm x 20 cm. Dodatkowo można bez dopłaty zabrać do kabiny jeden z następujących przedmiotów (maks. 40 cm x 30 cm x 10 cm; 2 kg) (wyjątkiem jest taryfa JustFly) :

  • torba z laptopem
  • torebka damska, portmonetka damska lub mała torebka męska

LIMIT BEZPŁATNEGO BAGAŻU REJESTROWANEGO
Ilość bagażu wolnego od opłat jest określana przez politykę przewozów bagażowych  (Piece Concept). W zależności od zarezerwowanej taryfy, klasy usług i destynacji ilość bagażu wolnego od opłat zawarta w cenie biletu zmienia się.

Bagaż wolny od opłat dla małych dzieci poniżej 2 lat zawiera niezależnie od klasy jedną sztukę ? 23 kg. W przypadku dzieci pomiędzy 2 a 11 lat obowiązują identyczne ilości bagażu jak dla dorosłych. Wyjątek stanowi taryfa JustFly: taryfa ta nie zawiera bagażu do nadania, może on jednak zostać zarezerwowany dodatkowo. Wózki dziecięce/spacerówki, foteliki samochodowe i łóżeczka turystyczne dla dzieci przyjmujemy oczywiście bezpłatnie na stanowisku odpraw.

EASY JET
Bagaż podręczny
Możesz zabrać ze sobą JEDNĄ sztukę nieco większego bagażu o maksymalnych wymiarach 56 x 45 x 25 cm (wymiary obejmują rączki i kółka), jednak w przypadku popularnych lotów z kompletem pasażerów może być konieczne umieszczenie go w luku bagażowym.
Właściciele kart easyJet Plus, podróżni z wykupioną usługą FLEXI, klienci easyJet plus z wykupionym miejscem z przodu samolotu lub miejscem z dodatkową przestrzenią na nogi, mogą nadal zabrać ze sobą JEDNĄ sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 56 x 45 x 25 cm (wymiary obejmują rączki i kółka), i skorzystać z usługi easyJet plus szybkiego wejścia na pokład, aby w pierwszej kolejności zająć miejsce w samolocie i zapewnić sobie przestrzeń w schowku.
Więc jeśli bagaż podręczny jest dla Ciebie wyjątkowo ważny, zabierz ze sobą nieco mniejszą sztukę bagażu (która i tak jest wystarczająco duża, aby pomieścić najważniejsze przedmioty), a my zagwarantujemy, że Twój bagaż podręczny będzie z Tobą na pokładzie, nawet w przypadku najbardziej popularnych lotów.
Bagażu rejestrowanego
Każda sztuka bagażu rejestrowanego przekraczająca 20 kg podlega opłacie
Minimalna waga bagażu, jaką można zakupić, to 20 kg na sztukę bagażu rejestrowanego. Jeśli chcesz wziąć ze sobą cięższy bagaż, możesz dokupić dodatkową wagę  po 3 kg, maksymalnie do 32 kg. Najtaniej i najszybciej można zakupić dodatkową wagę bagażu rejestrowanego przez Internet podczas rejestracji lub później, za pomocą funkcji zarządzania rezerwacją.

Droższa metoda polega na opłaceniu nadmiaru bagażu na lotnisku. Za każdy kilogram wagi powyżej 20 kg (do maksymalnie 32 kg) zostanie nałożona dodatkowa opłata.
Bagaż rejestrowany nie może ważyć więcej niż 32 kg
Ze względów BHP sztuka bagażu rejestrowanego nie może ważyć więcej niż 32 kg.